Моне. Шлях митця.
"Кожен обговорює моє мистецтво і робить вигляд, що він розуміє, як якщо б це було необхідно, коли його потрібно просто любити", - Клод Моне
Моне. Шлях митця.
Народився Клод Моне в Парижі , але через 5 років його сім'я переїхала в Гавр (Нормандія ) , де батько майбутнього художника тримав бакалійну лавку. Батьки Клода Моне були на рідкість скупі , тому, щоб заробити на кишенькові витрати , Моне в 14 років почав малювати карикатури на друзів та місцевих жителів. Малюнки , які юний художник продавав по 15-20 франків , користувалися неймовірною популярністю. Незважаючи на свою захопленість карикатурами , в заняттях живописом Моне ніколи зацікавлений не був , поки не познайомився з Еженом Буденна , своїм майбутнім наставником , який запропонував йому писати картини на «відкритому повітрі».
Батько імпресіонізму
Термін «імпресіонізм» з'явився завдяки картині Моне «Враження. Сонце, що сходить» , яка була виставлена на першій великій виставці імпресіоністів , в майстерні фотографа Надара навесні 1874 , і що отримала назву «Виставка бунтівників». Всього на виставці було представлено 165 робіт тридцяти художників. Варто відзначити , що в той час натюрморти і пейзажі Моне і його соратників звинувачували в бунтівних настроях , аморальності та неспроможності. Маловідомий журналіст Луї Леруа в своєму матеріалі в журналі «Le Charivari» зневажливо обізвав художників «імпресіоністами». З виклику художники цей епітет прийняли. З часом він втратив своє первісне негативне значення.Цікаво , що найкращим твором від імпресіонізму в живописі вважають теж картину Клода Моне. І це незважаючи на те , що до моменту , коли художник почав писати знамениті «Водяні Лілії» , він вже втрачав зір.
Любов крізь роки
На більшості картин Моне - одна і та ж жінка
Якщо придивитися до жінок на картинах Клода Моне , там обов'язково буде Каміль Домкьюз - його улюблена модель і дружина. Вона позувала йому для багатьох полотен , серед яких і такі відомі , як «Дама в зеленому» , «Жінки в саду», «Мадам Моне з сином» , «Портрет дружини Клода Моне на дивані». Мадам Моне народила художнику двох синів ( первістка ще до офіційного вступу в шлюб ). Однак , народження другого малюка послабило її здоров'я, і , незабаром після других пологів , вона померла. Клод Моне написав посмертний портрет своєї дружини.
Найдорожча картина Моне
Картина «Ставок з водяними ліліями» або, як ще називають це полотно - «Ставок з лататтям», написана Моне в 1919 році , є найдорожчою картиною цього майстра. У 2008 році на аукціонних торгах Christie `s в Лондоні ця картина була продана за шалені гроші - $ 80 мільйонів . Сьогодні «Ставок з лататтям» займає дев'яте місце в рейтингу найдорожчих картин світу , проданих на аукціонах. Про те , хто придбав цю картину і де вона перебуває зараз - невідомо. Як правило , приватні колекціонери , набуваючи подібні твори , воліють залишитися невідомими.
Клод Моне входить в топ- 3 найдорожчих художників світу
Клод Моне , за підсумками відкритих аукціонів , до 2013 року займає третій рядок рейтингу найдорожчих художників світу. Всього з аукціонів було продано 208 його робіт на загальну суму $ 1622,200 млн. Середня вартість однієї картини Моне - $ 7,799 млн. Найдорожчими картинами Моне вважають
«Водяні лілії» (1905) - $ 43 млн.
«Залізничний міст в Аржент» (1873) - $ 41 млн.
«Водяні лілії» (1904) - $ 36 млн.
«Міст Ватерлоо. Хмарно» (1904) - $ 35 млн.
«Стежка до ставка» (1900) - $ 32 млн.
«Ставок з водяними ліліями» (1917) - $ 24 млн.
«Тополі» (1891) - $ 22 млн.
«Будівля парламенту. Сонячне світло в тумані» (1904) - $ 20 млн.
«Парламент , захід» (1904) - $ 14 млн.
«Водяні лілії» (1905) - $ 43 млн.
«Залізничний міст в Аржент» (1873) - $ 41 млн.
«Водяні лілії» (1904) - $ 36 млн.
«Міст Ватерлоо. Хмарно» (1904) - $ 35 млн.
«Стежка до ставка» (1900) - $ 32 млн.
«Ставок з водяними ліліями» (1917) - $ 24 млн.
«Тополі» (1891) - $ 22 млн.
«Будівля парламенту. Сонячне світло в тумані» (1904) - $ 20 млн.
«Парламент , захід» (1904) - $ 14 млн.
Де сьогодні зберігаються роботи Моне
Сьогодні роботи художника «розкидані» по всьому світу. Найбільш великими країнами - власниками картин Моне вважається Росія , США і Великобританія. Втім , знайти картини художника можна і в багатьох інших музеях , як на території Європи , так і за її межами. Кілька картин Клода Моне знаходяться навіть в музеях Нової Зеландії. Значна частина робіт художника належить приватним колекціям , тому ці картини закриті для широкої публіки. Лише іноді придбані колись твори знову повертаються з рук колекціонерів у музеї чи потрапляють на аукціони.
Викрадення робіт Моне
Картини Клода Моне не раз ставали предметами жадання злочинців. Відомий факт, коли викрадач полотна Моне «Пляж в Пурвіллі» , яке виставлялося в Національному музеї Польщі , посміявся над співробітниками , вирізавши знаменитий шедевр з рами , а замість нього вставив поганеньку репродукцію. Помітили підміну 19 вересня, а коли точно сталася крадіжка , так і залишилося невідомим. Злочинцем виявився 41-річний чоловік , а викрадену картину знайшли в його будинку.
У жовтні 2012 року було скоєно пограбування роттердамського музею Кунстель. Було викрадено 7 шедеврів , серед яких був і відомий «Міст Ватерлоо» Клода Моне. Це пограбування виявилося найбільшим за 20 останніх років. Після проведеного розслідування експерти підозрюють , що викрадені картини могли бути спалені.
Клод Моне народився 173 роки тому , його картини популярні і сьогодні , а особливо затяті й талановиті шанувальники імпресіонізму присвячують йому свої творіння. Прикладом тому інсталяція «Макове поле» Клода Кормьє , натхненна полотнами Клода Моне.